Salih Yüce Kimdir

İş İnsanı, Gençlik Çalışanı, Kanser Survivor

1977 yılında Muş’ta doğdu. Liseyi tamamladıktan sonra yumuşak doku kanseri(Pleomorfik rabdomyo sarkom) teşhisi konuldu. 1999-2002 yılları arasında kemoterapi ve radyoterapi tedavisi gördü. 2004 yılına kadar düzenli şekilde kontrol altında tutuldu. Bu zorlu deneyimden ilham alarak 2004 yılında Muş’ta “Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Sevgi Derneği”ni kurdu ve sağlık alanında gönüllülüğe adım attı.

Onkoloji Hastaları Yardımlaşma ve Sevgi Derneği’nde kazandığı deneyimle daha etkili çalışmalar yapmak için 2006 yılında “Genç Birikim Derneği’ni kurdu. Gençlerle bir araya gelerek kanserle mücadele etmeye ve bu konuda toplumu bilinçlendirmeyi amaç edindi.

Ulusal ve uluslararası deneyimlerin paylaşılması, hastalarla birlikte kanseri topluma anlatmak ve farkındalık yaratmak için Uluslararası Onkoloji Günleri düzenlemeye başladı. Japonya Büyükelçiliği ve Novartis Onkoloji’nin destekleriyle Türkye’nin ilk “Mobil Meme Kanseri Tarama Aracı” projesini Muş’ta hayata geçirdi. Bu projeyle bölge il, ilçe ve hatta köylere ulaşarak meme kanser konusunda farkındalık oluşturdu ve bölge insanını kanser konusunda daha bilinçli olmaları yönünde ilk adımı attı. Bu başarılı çalışması Sağlık Bakanlığı’nın da dikkatini çekti ve Bakanlığın bu konudaki çalışmalarına örnek oldu. THY ile gerçekleştirilen “Meme Kanseri ile Mücadelede Birlikte Yol Alıyoruz” projesi ödüle layık görüldü. Kırsal kesimde gençlerle çalışmak ve istihdam konu başlıklı önemli projeler yürüttü.

Başarılı çalışmaları büyük ilgi gördü ve Mayıs 2011'de Brüksel'de AB Komisyonu tarafından düzenlenen Avrupa Kanser Haftası'nda, AB ülkeleri ve komşu ülkelerden delegelere "Kanserle Mücadelede Sivil Toplumun Rolü" başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi. Eylül 2011'de ABD Dışişleri Bakanlığı'nın desteklediği program kapsamında ABD'de sağlık ve gönüllülük konularında çalışmalarda bulundu.

Salih Yüce, yaşadığı zorlu deneyiminden ilham alarak kanserle mücadele ve gençlerle çalışma konularını kendine misyon edinmiş, bu alanda tam zamanlı olarak gönüllü çalışmalar yürütmektedir.

Üyelikleri

Ödüller

Gelişmelerden ilk senin haberin olsun!